poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Srebrzysta alternatywa dla trawnika

Lata są coraz gorętsze z długimi okresami bez deszczy, a zimy bezśnieżne. Tymczasem klasyczny i wciąż chyba najbardziej pożądany angielski trawnik wymaga przede wszystkim dużo wody, a oprócz tego światła, regularnego nawożenia i mnóstwo zachodu. 



Są jednak inne sposoby na murawę: łąka kwietna koszona 2 razy w roku, trawa z mikrokoniczyną, czy też całkowita rezygnacja z trawy na rzecz roślin zadarniających. Czasem tak jak w moim przypadku, natura bierze sprawy w swoje ręce i sama podpowiada rozwiązanie (o moim mchotrawniku pisałam w poście Polubić mech). 

Takim przykładem jest także murawa w zaprzyjaźnionym domu w okolicach Poznania. Trochę już pisałam o tamtejszym ogrodzie tu: ogrod-na-wakacjach i tu: ogrod-wakacyjny-rok-pozniej. Skupiałam się do tej pory na roślinach rabatowych, drzewach i krzewach, a także na architekturze ogrodowej. W tym roku spojrzałam pod nogi. Tamtejszy ogród nie jest regularnie pielęgnowany, bo dom użytkowany jest głównie latem. Na dodatek korzysta z niego rodzina i znajomi gospodarza, wymieniając się co kilka tygodni. Typowy trawnik nie przetrwałby. Obecna srebrzysta murawa, pojawiła się naturalnie. Nie wymaga nawożenia, podlewania ani koszenia, a prezentuje się nader ciekawie. 



Czy wiecie już co to za roślina? To zwykły chwast - jastrzębiec. W Polsce występuje ponad 100 gatunków z rodzaju jastrzębiec [Hieracium L.] Jednak ja stawiam na kosmaczka, bo jest bardzo  popularny i jak wyczytałam, występuje w tej okolicy. Oto co się o nim dowiedziałam:

  • niewielka bylina tworząca rozety, z których wyrasta bezlistny pęd kwiatostanowy,
  • liście są odwrotnie jajowate, pod spodem pokryte gęstymi włoskami, a z wierzchu gładkie lub owłosione szczeciniasto (czyli chyba rzadkie włoski),
  • kolor liści niebieskawo-zielony -  stąd ten srebrzysty kolor,
  • kwiaty języczkowate zebrane w koszyczki, barwy żółtej,
  • ma silny palowy korzeń i podziemne rozłogi,
  • bywa bardzo inwazyjny, rozmnaża się przez nasiona i przez wyżej wspomniane rozłogi, zadarnia duże powierzchnie,
  • rośnie na ubogich, piaszczystych glebach i nie wymaga żadnego nawożenia 👍
  • wymaga miejsc mocno nasłonecznionych (w bardziej cienistych zaczyna pojawiać się mech),
  • jest sklerofitem czyli jest fizjologicznie i morfologicznie przygotowany do braku wody czyli nie trzeba podlewać 😃


Jak wam się podoba charakterystyka? Jako pożądana roślina darniotwórcza jest idealna: bez nawożenia, bez koszenia, bez pielenia i podlewania, bez siania czy sadzenia. Jeśli jednak  traktujemy ją jako chwast, to już sytuacja przedstawia się gorzej. Proponuję więc pierwsze stanowisko. 😃

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz