niedziela, 3 września 2017

Dzikie ogrody

Las, bór, puszcza, knieja, matecznik, młodnik, dąbrowa, brzezina, zagajnik, gaj, gęstwa, grąd, ostęp, łęg, regiel - to jeszcze nie wszystkie określenia na las.
Kocham las. Wychowałam się przy lesie.


Za oknami mojego domu był las. Do szkoły chodziłam przez las i pole. W lesie najlepiej się bawiliśmy: w podchody, w dzikich indian i białe squaw (do dziś mam na palcu bliznę po przywiązywaniu sznurkiem do pnia), wdrapywaliśmy się na drzewa. Wiedzieliśmy gdzie wiosną szukać pierwiosnków i konwalii, gdzie chodzić na poziomki, maliny i jeżyny, gdzie zbierać orzechy laskowe. Latem rodzice pozwalali nam rozstawiać namiot na polanie w środku lasu i tam nocować. W czerwcu przed ostatnimi klasówkami braliśmy koc, książki i wałówkę i szliśmy się uczyć na skraj lasu przy kwitnących krzakach dzikiej róży. A we wrześniu na początku roku szkolnego na tym samym skraju paliliśmy (o zgrozo) ognisko i piekliśmy podebrane z pobliskiego pola ziemniaki.
Nigdy jednak nie myślałam o lesie jak o ogrodzie. Wiosną na Przedgórzu Kaczawskim odkryłam, że las i łąka to właśnie dzikie ogrody. Wyjazd był pod znakiem zwiedzania okolicznych pałaców i przypałacowych ogrodów. Jednak jeden dzień spędziliśmy na pieszej wędrówce przez pola, łąki i lasy. Najpierw nasza droga wiodła skrajem pola. Przywitały nas takie oto widoczki:

Chyba każdy marzył o ogrodowej łące, makach i chabrach, ale nie tak łatwo naśladować naturę więc w ogrodach są zazwyczaj tylko namiastki.
Był czerwiec więc na skraju lasu przywitały nas krzaki kwitnącej dzikiej róży. Potem zagłębiliśmy się w las. Zauważyłam kopytniki, paprocie, bluszcze i przylaszczki tak dobrze znane z naszych przydomowych ogrodów.
Błyszczące liście kopytnika
Liście przylaszczek mają charakterystyczny kształt


Przepiękna paproć, ale nie wiem jaki to gatunek
Po pniach drzew pnie się bluszcz, to natura czy pozostałość po ogrodzie?
 Jednak najbardziej zaskoczył mnie widok lilii:



Wtedy zaczęłam się zastanawiać czy przypadkiem te wszystkie rośliny to jednak nie sprawka ludzi. Może las porósł obszary dawniej zagospodarowane? Nic z tego. Lilia złotogłów występuje naturalnie w Polsce choć jest rośliną rzadką. Jednak można ją znaleźć w naturalnych siedliskach w Karpatach i Sudetach.  Tak, tak te wszystkie nasze ogrodowe rośliny biorą swój początek z roślin dziko rosnących na łąkach, w lasach, na moczarach czy suchych stepach, co oczywiście wiadomo ale nie zawsze sobie to w pełni uświadamiamy.
Pozdrawiam już wrześniowo wspominając czerwiec😊





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz